Większe spożycie cukru i kofeiny u dzieci będących online

cukier u dzieci będących online

Czy Twoje dziecko spędza wiele godzin, będąc online? W dzisiejszych czasach obecność „online” to praktycznie okno na świat. Taki stały dostęp do informacji może jednak nieść ze sobą wiele różnych niebezpieczeństw. U dzieci problem spędzania zbyt dużej ilości czasu online jest coraz większy, ale istotne są także czynniki wpływające bezpośrednio na zdrowie dzieci.

Rodzaj aktywności online też jest ważny… a może najważniejszy?

Naukowcy przebadali dzieci spędzające czas online. Doszli oni do wniosku, że rodzaj wykonywanej przez nich aktywności w Internecie ma ogromne znaczenie dla zwiększenia spożycia cukrów i kofeiny. Okazuje się, że aktywności takie jak przeglądanie mediów społecznościowych, czy oglądanie telewizji online, zdecydowanie bardziej przyczynia się do zwiększenia spożycia tych mało zdrowych dla dzieci składników. Inaczej wygląda to w przypadku poszukiwania ważnych informacji, czy wykonywania np. pracy domowej. Największy wzrost spożycia węglowodanów i kofeiny obserwuje się podczas oglądania filmów i seriali. Dodatkowa godzina spędzona przed filmem to ok. 32% wzrost ryzyka przekroczenia dziennych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących cukru oraz 28% wzrost ryzyka przekroczenia tej normy dla kofeiny. Czy jest się czym martwić? Niestety, odpowiedź brzmi: TAK.

Konsekwencje zwiększonego spożycia kofeiny

Na początek trochę przewrotnie - pokrótce o zwiększonym spożyciu cukrów. Generalnie skutkuje ono coraz to częściej rozwijającą się otyłością u dzieci. Jest to problem globalny, coraz bardziej nagłaśniany oraz z którym coraz więcej osób zaczyna walczyć. Niemniej jednak zwiększone spożycie kofeiny dla młodego organizmu jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne niż sam cukier.

Okazuje się bowiem, że młodzież w większości nie sięga po napoje na bazie kawy - ma udowodnionych wiele pozytywnych działań - lecz po popularne w ostatnich czasach energetyki. Co w tym złego? Niestety, zawierają one bardzo, ale to bardzo duże ilości kofeiny, które dla organizmu dorosłego człowieka nie są aż tak szkodliwe (jeśli wypijana jest jednorazowo jedna porcja „energetyku”). Lecz dla młodych, rozwijających się organizmów, ilości kofeiny zawarte w napojach energetycznych mogą stanowić poważne zagrożenie. Po pierwsze - jak wszyscy doskonale wiemy - kofeina pełni funkcję pobudzającą organizm do działania. W nadmiarze lub zażyta wieczorem może wywoływać problemy ze snem. Ponadto spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem również powoduje problemy ze snem. W przypadku, jeśli połączymy jedno z drugim - nasze dzieci mogą mieć bardzo duże problemy z zaśnięciem, a w konsekwencji problemy z koncentracją i nauką. Od nadmiaru kofeiny może również boleć głowa, co potęguje problemy.

Kofeina może również powodować zaburzenia odżywiania wśród dzieci. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze - spożycie kofeiny hamuje uczucie głodu, co powoduje mniejszy apetyt, więc dzieci mniej jedzą. Ponadto duże spożycie kofeiny może zastępować inne bardzo ważne w okresie dziecięcym i młodzieńczym składniki pożywienia.

Recepta na sukces

Opisanego problemu nie da się naprawić, wypisując receptę. Jest tylko jedno rozwiązanie - należy ograniczyć dzieciom czas spędzany w Internecie - czy to na telefonie, tablecie, komputerze czy innym urządzeniu. Najlepiej jest zacząć od siebie, dając dobry przykład dla swoich dzieci. Takie postępowanie przyniesie wiele pozytywnych skutków, a więc … do dzieła!

Bibliografia

Czytaj również:

Najnowsze artykuły: