Zalety spożywania suszonych owoców

suszone owoce

Zalety świeżych owoców są znane - są głównym źródłem witamin i składników odżywczych, zaspokajając naturalne potrzeby organizmu. Czy podobnie jest również z suszonymi owocami?

Właściwości suszonych owoców

Przetworzenie owoców (np. gotowanie) często powoduje utratę ich naturalnych właściwości. W przypadku suszonych owoców nie musi tak być, o ile proces ich pozyskiwania będzie przeprowadzony w prawidłowy sposób. Otrzymuje się je w procesie suszenia świeżych owoców lub też dehydratyzacji, polegającej na próżniowym suszeniu w temperaturze 4 stopni Celsjusza - najczęściej przez kilka sekund w tunelach aerodynamicznych. W procesie suszenia ważne jest zachowanie naturalnych właściwości owoców. Niemniej suszone owoce różnią się pod wieloma względami od świeżej ich odmiany, ale to wcale nie oznacza że są gorsze. Dlaczego zatem warto uwzględnić suszone owoce w zrównoważonej diecie?

Z wartościowym błonnikiem i … większą kalorycznością

Suszone owoce posiadają dużo błonnika, co najmniej 2 razy więcej niż w świeżych owocach. Błonnik wspomaga nie tylko układ trawienny, ale wykazano także że może zapobiegać otyłości, chorobom serca oraz niektórym rodzajom raka. Idealnym przykładem dobroczynnego wpływu na perystaltykę jelit są suszone śliwki (najlepiej odmiana śliwek węgierek), w których zawartość błonnika wynosi aż 7.1% przy 1.4% dla świeżych owoców.

Należy podkreślić, że suszone owoce są zdecydowanie bardziej kaloryczne od świeżych odpowiedników, dlatego nie można przesadzać z ich ilością. Wartość energetyczna jest magazynowana w zdecydowanie mniejszej masie. W takiej skondensowanej formie mieszczą się duże ilości:

  • beta karotenów,
  • witaminy E,
  • niacyny,
  • żelaza,
  • magnezu,
  • potasu,
  • wapnia.

Szczególnie bogate w te składniki odżywcze są suszone morele, śliwki, figi i rodzynki. W zestawieniu poniżej zamieszczono zestawienie kaloryczne i błonnikowe dla suszonych i naturalnych owoców. Ujęto w nim naturalną żurawinę, która w świeżej postaci jest bardzo kwaśna:

 Tabela kaloryczności i błonnika dla suszonych i świeżych owoców
OwocWartość kaloryczna w 100 gBłonnik w 100 g
suszony ananas Ananas 50 kcal 1.4 g
Ananas - suszony 190 kcal 5.0 g
suszony banan Banan 99 kcal 1.7 g
Banan - suszony 343 kcal 8.8 g
suszona brzoskwinia Brzoskwinia 39 kcal 1.5 g
Brzoskwinia - suszona 348 kcal 12.1 g
suszone daktyle Daktyle 290 kcal 7.1 g
Daktyle - suszone 277 kcal 8.7 g
suszona figa Figa 74 kcal 2.9 g
Figa - suszona 290 kcal 12.9 g
suszona gruszka Gruszka 58 kcal 3.1 g
Gruszka - suszona 262 kcal 7.5 g
suszone jabłka Jabłko (ze skórką) 52 kcal 2.4 g
Jabłko - suszone 238 kcal 10.3 g
suszone mango Mango 60 kcal 1.6 g
Mango - suszone 289 kcal 4.7 g
suszone morele Morela 48 kcal 2.0 g
Morela - suszona 284 kcal 10.3 g
suszona papaja Papaja 43 kcal 1.7 g
Papaja kandyzowana 350 kcal 0.1 g
suszone śliwki Śliwki 46 kcal 1.4 g
Śliwki - suszone 240 kcal 7.1 g
rodzynki Winogrona 70 kcal 0.9 g
Winogrona - rodzynki 299 kcal 3.7 g
suszone wiśnie Wiśnie 50 kcal 1.6 g
Wiśnie - suszone 381 kcal 1.9 g
suszona żurawina Żurawina 46 kcal 4.6 g
Suszona żurawina 308 kcal 6.0 g

Niezwykłe cechy fitoskładników w suszonych owocach

Niektóre suszone owoce, jak żurawina, rodzynki, śliwki i figi posiadają nawet dwukrotnie wyższą wartość fitoskładników o działaniu antyoksydacyjnym, na czele z m.in. roślinnymi polifenolami. Mają one na celu powstrzymywanie wolnych rodników i odkwaszanie organizmu. Jak wykazały badania epidemiologiczne długotrwała dieta bogata w polifenole pozwala chronić przed rozwojem cukrzycy, chorób układu krążenia, nowotworów czy osteoporozy.

Suszone owoce mogą przyczyniać się do poprawy jakości skóry twarzy. Dotyczy to przede wszystkim suszonego mango, zawierającego witaminę E, tłuszcze omega 3 i 6, niezbędne dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Zawarty w rodzynkach resweratrol o działaniu oksydacyjnym, spowalnia proces starzenia się skóry. Szczególnie duże ilości potasu i sodu występują w suszonych morelach i śliwkach – regulują one ilość wody w organizmie, natomiast potas jest konieczny do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Owoce te posiadają także dużo żelaza, którego niedobór w diecie przyczynia się do rozwoju niedokrwistości.

Znaczenie suszonych owoców

Przy wyborze suszonych owoców wybierajmy te które nie są dodatkowo sztucznie dosładzane w procesie suszenia – już same w sobie są słodkie, a nie ma sobie sensu szkodzić dodatkowym cukrem. Do przykładowych owoców dosładzanych w ten sposób należą suszone wiśnie oraz żurawina, aczkolwiek na sklepowych półkach można bez obaw odnaleźć suszone owoce bez cukru. Zalet spożywania suszonych owoców jest więcej niż wad, dlatego powinniśmy uwzględnić je w zrównoważonej diecie. Już nawet kilka niewielkich suszonych owoców wraz z równie dobroczynnymi orzechami dostarczą nam w pełni wartościowe doładowanie na cały dzień. Czy zatem warto zacząć od nich dzień rezygnując np. ze słodkich nesquików lub jogurtu owocowego? Bez wątpienia tak.

Źródło:

Czytaj również:

Najnowsze artykuły: