Czy stewia to idealna substancja słodząca?

stewia substancja słodząca

Niezwykle obiecującą substancją słodzącą, z którą wiąże się słodką przyszłość jest stewia. Naturalne liście tej rośliny poza gorzkawym smakiem nie posiadają wad - utrzymująca się zerowa kaloryczność przy 200-300 razy większej słodkości od cukru.

Poza tym posiada składniki mineralne (żelazo, magnez, cynk, witaminy A i C) i przeciwutleniacze oraz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego w tym jelit co odróżnia ją od większości poliolii.

Coraz mniej stewii w ... stewii

Niestety gotowy produkt, którego struktura opiera się na stewii coraz mniej przypomina swój naturalny pierwowzór. Półsyntentyczna substancja już niekoniecznie ma tak pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm jak naturalna stewia i niekoniecznie nią jest. Są to glikozydy stewiolowe o przypisanych oznaczeniu E960. Wystarczy przekonać się o tym zapoznając się z modelowym procesem otrzymywania białego proszku ze stewii:

  • suszenie liści,
  • namaczanie powstałego suszu,
  • proces maceracji (wyjaławianie),
  • oczyszczanie z użyciem soli metalu, np. soli glinu,
  • usunięcie soli przy pomocy żywicy jonowymiennej,
  • dodanie żywic adsorpcyjnych dla uzyskania koloru,
  • krystalizacja za pomocą alkoholi,
  • kolejne procesy mające na celu poprawę smaku.

Nie oznacza to bynajmniej, że E960 jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale uzyskany produkt nie do końca został jeszcze przebadany i stąd zaleca się mniejsze jego spożycie. Jak dotąd analizowano jego wpływ na zdrowie, ale w mniejszych dawkach (mniej niż 5% dziennego spożycia) oraz nie podczas długotrwałej konsumpcji.

Produkcja własna stewii

Jeżeli glikozydy stewiolowe posiadają zły wpływ na organizm, to nie oznacza że należy całkowicie skreślać stewię i … własnoręcznie zacząć ją uprawiać. Wymaga ona warunków domowych, niemniej nie jest trudna w utrzymaniu w odpowiedniej kondycji – nie powinna być przesuszana, ani nawożona podłożem zasadowym. Roślina przez to, że kwitnie, może posiadać także walory dekoracyjne. Najlepszą metodą pozyskania proszku z takiej rośliny jest ususzenie liści i zielonych części pędów oraz ich zmielenie np. w młynku do kawy. Możemy także bezpośrednio wkładać liście, np. do herbaty.

Bez wątpienia stewia powinna zagościć na polskich stołach i to szczególnie gdy nie potrafimy się słodkości odgrywają ważną rolę w naszej diecie.

Czytaj również:

Najnowsze artykuły: